Zasady głosowania
w wyborach do rad dzielnic miasta Opola
- Uprawnionymi do głosowania są wszyscy pełnoletni na czas głosowania obywatele głosowania oraz niepozbawieni praw wyborczych: obywatele polscy, obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem znajdującym się na terenie Dzielnicy.
- Głosowanie przeprowadza się wyłącznie w formie elektronicznej poprzez dedykowaną platformę internetową: www.wybory.dzielnice.opole.pl.
- Głosowanie jest możliwe z dowolnego komputera lub na stanowisku pomocy elektronicznego oddania głosu.
- Na czas głosowania tworzy się stacjonarne stanowiska pomocy elektronicznego oddania głosu. Osoby obsługujące stanowiska pomocy, są uprawnione do wyjaśniania zasad głosowania i udzielenia pomocy w celu oddania prawidłowego głosu, bez ingerencji w wybór głosującego.
- Głosowanie trwa 10 dni kalendarzowych w dniach od 4 lutego 2025 r. (od godz. 7.30) do 14 lutego 2025 r. (do godz. 15.30).
- Głosowanie przeprowadza się na podstawie spisu wyborców. W spisie wyborców umieszcza się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania wyborcy. Weryfikacja danych osoby głosującej następuje poprzez wprowadzenie do systemu numeru PESEL oraz imienia ojca.
- Każdy głosujący może zagłosować na jednego kandydata, spośród kandydatów zgłoszonych w dzielnicy, na terenie której głosujący zamieszkuje.
- Każdy głosujący zobowiązany jest wprowadzić numer telefonu, na który zostanie wysłany bezpłatny SMS zawierający kod, którego wprowadzenie do systemu jest konieczne w celu potwierdzenia oddania głosu.
- System ogranicza do pięciu liczbę wysłanych wiadomości SMS na jeden numer.
- Zabrania się głosowania za osoby trzecie, pod rygorem uznania takiego głosu za nieważny.
- Za ważny uznaje się głos, w którym wyborca zaznaczył na liście do głosowania nazwisko kandydata w liczbie nie mniejszej niż jeden.
- Za wybranych do Rady uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów w poszczególnych jednostkach urbanistycznych wchodzących w skład Dzielnicy, z uwzględnieniem podziału mandatów przypadających każdej jednostce urbanistycznej
- Jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów w jednostce urbanistycznej jest mniejsza niż liczba przypadających im mandatów, pozostałe mandaty zostają przydzielone kandydatom z pozostałych jednostek urbanistycznych wchodzących w skład tej samej dzielnicy, którzy osiągnęli kolejno najwyższy wynik głosowania.
- W przypadku otrzymania równej liczby głosów przez kandydatów, którym przypada ostatni mandat, uwzględniając podział mandatów, przypadających jednostce urbanistycznej, o wyborze do Rady rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez Miejską Komisję Wyborczą.
- Niezwłocznie po zakończeniu głosowania Miejska Komisja Wyborcza przystępuje do ustalenia wyników głosowania i wyborów.
Za przeprowadzenie wyborów odpowiada Miejska Komisja Wyborcza.